Strach przed cudzą oceną Cię zatrzymuje?

4 komentarze

Dzisiaj będzie o strachu przed byciem ocenianą, bo jest to coś, co wiele osób zatrzymuje przed działaniem, a wcale nie musi!

I aby pomóc Ci skonfrontować ten strach – wytłumaczę Ci mechanizm, który zanim stoi i którego najczęściej wcale nie jesteśmy świadome. Jak  go zrozumiesz, będziesz mogła zmienić swoje zachowanie i przestać się bać cudzej oceny.

Gotowa?

Obawiamy się cudzego osądu, bo same osądzamy! Bo w myślach lub na głos komentujemy innych ludzi, porównujemy ich, recenzujemy i PODŚWIADOMIE zakładamy, że skoro my to robimy – inni robią to także i my na taką ocenę narażone będziemy. To ocenianie innych i zakładanie, że inni robią to wobec nas prowadzi do 1. surowego oceniania i porównywania siebie i czucia się wiecznie na jakimś polu gorszą (jesteśmy swoimi najgorszymi krytykami!) i 2. i do bycia zachowawczą i rezygnowania z podejmowania działań, z wyrażania siebie, z bycia  autentyczną, wyróżniającą się – aby na potencjalną ocenę się nie narazić! 

Pójdę o krok dalej i wytłumaczę Ci czemu oceniamy innych, tak abyś miała pełen obraz sytuacji…

Oceniamy innych, bo nie czujemy się dość dobre we własnych oczach i chcemy się poczuć lepiej! Bo znajdując coś „nieperfekcyjnego”, „nie dość dobrego” w kimś, jakąś słabostkę, wadę, ułomność – stawiamy kogoś  niżej, a siebie wyżej i po prostu lepiej wyglądamy  we własnych oczach.

Podsumowując:

  • czuję się źle ze sobą, więc chcąc się poczuć lepiej – znajduję wady w innych ludziach
  • oceniam ich, skupiam się na nich i dlatego zakładam, że oni robią to samo
  • skoro oni robią to samo, to aby nie wyglądać źle w ich oczach i nie narazić się na czyjąś uwagę – rezygnuję z działań i staram się wtopić w tło
    (ale i tak się martwię, że oni mnie oceniają… )

Co więc można zrobić aby ten schemat zatrzymać?

1. Zamiast skupiać się na innych – przenieś uwagę na siebie
2. Zamiast szukać swoich niedoskonałości i przez to czuć się źle, szukaj tego co w Tobie dobre (zbudowanie poczucia, tego że jesteś wartościowa i dość dobra to absolutna podstawa!)
3. Wzmacniaj swoje mocne strony i rozwijaj siebie
4. Używaj siebie z przeszłości jako miarki i w ten sposób mierz swoje postępy i rozwój (a nie porównując się z innymi)
5. Staraj się być na 100%, dotrzymuj danego sobie słowa, nie zawalaj tematów, bo to właśnie ten rodzaj zachowań sprawia, że wątpisz w siebie i źle wyglądasz w swoich oczach i wtedy korci Cię aby znaleźć coś złego w innych i wybielić się!
6. Nie inwestuj swojego cennego czasu w szukanie wad u innych, ZAINWESTUJ go w stawanie się lepszą wersją samej siebie!
7. Pracuj nad akceptacją własną, bo im więcej jej masz dla siebie, tym więcej będziesz miała dla innych i nie będziesz miała ochoty cudzym kosztem i ocenianiem wybielać siebie!

Życie staje się dużo prostsze gdy przestajemy żyć podstępnymi schematami, które koniec końców obracają się przeciwko nam!  Zastosuj wiedzę i 7 punktów z tekstu, a strach przed oceną przestanie być Twoim tematem!

serdeczności wysyłam,

Ania Witowska

4 komentarze. Zostaw komentarz

  • Tak, zdecydowanie się zgadzam z treścią artykulu. I nic doadać jak tylko to: czuję, że to o mnie. Na pewno jest jeszcze spore grono innych kobiet, które też tak mają

    Odpowiedz
  • Bardzo dobry wpis! ja od dawna przestałam się przejmować opinią innych. Nie ma sensu zwracać uwagę na to, że ktoś coś powie. Niech mówi! Liczy się jedynie zdanie osób mi najważniejszych.

    Odpowiedz
    • Dziękuję za komentarz Sandra 🙂 Częściowo zgadzam się z Tobą, bliskie osoby tak, choć tylko wtedy kiedy mają pojęcie o tym co mówią… 😉 Moi bliscy twierdzili, że to co sobie wymyśliłam – praca online jest nierealna, jak widać nie mieli racji 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki